22 Nisan 2021
  • İçel21°C

YANLIŞLAR BİTMİYOR

Karaağaç piknik alanını deniz geri aldı.

YANLIŞLAR BİTMİYOR

15 Aralık 2020 Salı 17:54

Boşa harcanan emek ve paralara bir yenisi daha eklendi.

Anamur sahil şeridinde Karağaç mevkiisinde bulunan kumluk bir alan,  Piknik yeri yapılmak üzere Anamur Belediyesi tarafından dışarıdan toprak ve taş getirtilerek doldurulmuş, üzerine çim ekilmiş, şehrin çeşitli yerlerinden sökülen ağaçlar da yine piknik alanı olarak düzenlenen yere dikilmişti.

deniz-001.jpg

Anamur’da bulunan çevreci örgütlerin karşı çıkması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı Mersin şube müdürlüğü yetkilileri tarafından bölgede gerekli incelemeler yapılmış ve 2872 sayılı çevre yasanının 9.maddesinin (a) bendine muhalefetten dolayı Anamur Belediyesine 180.000(Yüzseksenbin)TL para cezası kesilmişti.

2872 sayılı yasanın 9.maddesinin (a) bendi ne diyor ? Çevrenin korunması amacıyla “…Doğal çevreyi oluşturan biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunması esastır. Biyolojik çeşitliliği koruma ve kullanım esasları, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili diğer kuruluşların görüşleri alınarak belirlenir..” Anamur Belediyesi bu maddeye muhalefet teşkilinden yani ekosistemin korunmadığı, eko sisteme zarar verildiği gerekçesiyle ceza almış gözüküyor.

para-cezasi.jpg

Anamur Belediyesi geçtiğimiz yıl bu cezadan ve durdurmadan sonra bu yerde herhangi bir işlem yapmadı. Ancak geçtiğimiz kış aylarında deniz dalgaları ekilen ağaçlara kadar yükselerek bir kısmını denize kadar götürmüştü.

Bu yıl yine aynı görüntüler yaşandı. Dalgaların yükselmesi ile sahil şeridi değil (!) denilen ve ağaçlandırılan alan yine dalgaların altında kaldı.

Ayrıca burası için yapılan projede çeşitli kamelyalar ve banklar öngörülmekteydi. Ya bu kamelya ve banklar ve diğer tesisler de kurulsaydı ne olacaktı ? Yine bunlar da dalgalarla birlikte denize gidermiydi ?

karaagac.jpgkaragacharitason.jpgkaraagac3.jpg

Vatandaşlar ise yapılan bu yanlış yatırımlara tepki göstererek “yazık değil mi bu milletin parasına " diyerek sosyal medyada sitemlerini dile getiriyorlar.

Kısaca son sözü yine doğa söyledi. Dökülen topraklar, dikilen ağaçları dalgalar alıp denize götürdü.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.